مدیریت هوشمند سازی مدارس

هوشمند سازی مدارس

بابایی، محسن

(سیستم پرداز گیل- نماینده انحصاری شرکت ستاره تحقیقاتی جهانگستر و بدر الکتریک و عامل فروش پاناسونیک در استان گیلان)

www.systempardazgil.com

 

مقدمه (Introduction)

قرن۲۱به سمتي مي‌رود كه اكثر مشاغل به دانش و مهارتهاي رايانه‌اى نياز خواهند داشت. ورود به اين عرصه به نوع جديدي از آموزش نياز دارد كه با آموزش سنتي كنوني بخصوص آنچه هم اكنون در مدارس ايران در جريان است همخواني ندارد. مدتي است برخي كشورهاي جهان به تاسيس مدارس الكترونيكى يا آنچه در کشور ما مصطلح شده مدارس هوشمند دست زده اند. الگوى اوليه اين مدارس از كشور انگليس گرفته شده است و كشور مالزي يكي از پيشتازان ايجاد اين مدارس به شمار مي‌رود. با اين رويكرد کشور ما هم از سال 1383 طرحي را بصورت پایلوت در چهار مدرسه اجرا كرده است. دانشگاه ها هم به نوع ديگري از آموزش تحت عنوان آموزش مجازي متمايل شده‌اند. در راستای سیاست های وزارت آموزش و پرورش در خصوص هوشمند سازی مدارس، شرکت های رایانه ای و نرم افزاری اقدام به ارائه سیستم جامع و هوشمند اطلاع رسانی دانش آموزان و کادر مدارس کرده است که این سیستم هوشمند متشکل از بخش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.

 

یکی از راههای متدوال مطابق این پیشنهاد، طراحی و اجرای یک کلاس هوشمند در مدرسه به عنوان یک طرح نمونه است. بدیهی است که راه اندازی یک نمونه کلاس هوشمند علاوه بر اعمال هزینه های کمتر برای مسئولان مدرسه، امکان بررسی، نیاز سنجی و تعمق بیشتر برای ادامه پروژه و ارتقاء مدرسه مذکور به سطوح عالی یک مدرسه هوشمند استاندارد و کارآمد را فراهم می نماید برخی از این تجهیزات کمک آموزشی عبارتند از:  وایت برد هوشمند ، ویدئو پروژکتور، ویدئو پروژکتور هوشمند، کیت هوشمند (جهت هوشمند نمودن وایت بردهای معمولی)، پرده نمایش ویدئو پروژکتور، ویژوالایزر(سیستم ارائه مطلب)، میکروسکوپ دیجیتال، قلم دیجیتال، نوت بوک مخصوص دانش آموز، لپ تاپ مخصوص استاد، تبلتمبتنی بر ویندوز و ...

 

گام اول کنترل ورود و خروج دانش آموز:

اولین و مهمترین مسئله در زمینه ارتقا کیفیت آموزشی هر مدرسه علی الخصوص مدارس هوشمند، کنترل دقیق و اطلاع رسانی مناسب به والدین دانش آموزان در زمینه حضور و غیاب می باشد. بدین منظور شرکت های رایانه ای با نظارت دقیق شورای عالی انفورماتیک کشور درصدد طراحی و اجرای سیستم اتوماسیون کنترل تردد دانش آموزی برآمده و موفق گردیدند سیستم تردد و حضور و غیاب دانش آموزی را از حالت سنتی به شیوه امروزی و مدرن و ثبت ساعت تردد از طریق دستگاههای حضور و غیاب نمایند. این سیستم حضور و غیاب از بخش های مختلفی تشکیل گردیده که عبارتند از:

 

1.     دستگاه حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت و کارت یا مچ بند هوشمند که توسط آن کلیه تردد های دانش آموزان و کادر مدارس ثبت می شود و  از طریق کابل LAN و یا RS232 به کامپیوتر متصل می شود. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنسور نوري ضد خش و مقاوم در برابر الكتريسيته ساکن 
معرفي سريع اثر انگشت ( يك ثانيه) 
 
امكان معرفي ۹۰۰۰ اثر انگشت(قابل افزايش) 
 
امكان ثبت يك الي ده اثر انگشت براي هر شخص 
زمان تشخيص اثر انگشت در کمتر از يك ثانيه 
کمترين حساسيت به طرز قرار گرفتن زاويه اثر انگشت 
 
طراحي ويژه جهت قرار گرفتن انگشت در بهترين حالت 
عدم امكان تقلب به شيوه کپي اثر انگشت و ساير روشها 
عدم تاثير پذيري در برابر هرگونه آلودگي، رطوبت، خشكي و ضايعات پوستي 
امكان خواندن اثر انگشت هاي ثبت شده در يك دستگاه (به صورت جمعي يا تک تك) و انتقال به دستگا‌ههاي ديگر 
امكان معرفي اثر انگشت به دستگاه بدون نياز به کامپيوتر 
منوهاي متنوع جهت اعمال تنظيمات 

دستگاه حضور و غياب اثر انگشتي به دو شكلIdentify(اثر انگشت تنها) وVerify(کارت و اثر انگشت) قابل استفاده ميباشد. البته ميتوان دستگاه را طوري تنظيم کرد که همزمان براي بعضي از افراد در حالتVerify، براي بعضي ديگر در حالتIdentify و براي بعضي در حالت فقط کارت بدون تماس هوشمند کار کند.

 

مشخصات فني سنسور هاي اثر انگشت:

سري جديد محصولات جهانگستر با استفاده از سنسورهاي جديد اثر انگشت ساخته ميشوند. اين سنسورها به نسبت نسل قبلي از قدرت تشخيص و عملكرد بالاتري برخوردارند. معمولا در بعضي از محيطهاي کاري به علت سرما يا رطوبت بالاي هوا و گاهي نوع کار افراد و آسيبي که به پوست دست رسيده است، تشخيص اثر انگشت با مشكل روبرو ميشود. سنسورهاي جديد به کار گرفته شده تا ۹۹/۹ درصد از جامعه آماري استفاده کنندگان را بدون مشكل پوشش ميدهد. در زير مشخصات فني بيشتري از اين سنسورها آمده است:


رزولوشن: ۵۰۰dpi 
تعداد اسکن در زمان ثبت: ۲ بار 
سرعت تطبیق اثر انگشت: کمتر از یک ثانیه 
در حالت Verify : هشتصد میلی ثانیه 
در حالتIdentify: نهصد و هفتاد میلی ثانیه 
خطا در عدم قبول اثر انگشت(FRR): کمتر از یک ۰۱/۰ درصد 
خطا در قبول اثر انگشت(FAR): کمتر از ۰۰۰۱/۰ درصد (تشخیص اثر انگشت دیگری به جای شما) 
دمای کارکرد: ۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد 
رطوبت مجاز محیط برای کارکرد صحیح: ۱۰ تا ۸۰ درصد 
در سنسور اثر انگشت برای هر انگشت دوTemplateذخیره می گردد و در هر بار مقایسه اثر انگشت اطلاعات ذخیره شده را بروز می نماید. بنابراین چنانچه در طی زمان کیفیت اثر انگشت تغییر کند، دستگاه دچار مشکل نمی گردد. 
۲۴ماه گارانتی و ۱۲ سال خدمات پس از فروش (۶ماه گارانتی تعویض) 


2.     نرم افزار دستگاه حضور و غیاب که علاوه بر امکان محاسبه ساعات حضور و غیاب دانش آموزان در مدارس امکان ثبت تردد های کادر مدارس را نیز فراهم می آورد  و ساعات کار،مرخصی، غیبت و اضافه کار آنها توسط سیستم ثبت و محاسبه می شود و اطلاعات مربوط برای مدیران به نمایش در می آید. همچنین این نرم افزار به سامانه هوشمند ارسال اس ام اس متصل می باشد و کلیه گزارشات اعم از ساعت ورود، خروج، تاخیر و یا غیبت دانش آموز از طریق پیامک برای هر یک از اولیاء و یا مدیران به صورت جداگانه ارسال می شود. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

v             قابلیت تنظیم ایجاند چندین شیفت برای ثبت اطلاعات دانش آموزان و کادر مدارس در شیفت های مختلف

v             قابلیت کار تحت Win XP, , Win 8, Win 7و Win Vista

v             امکان انتخاب ارسال گزارش هر یک از موارد : ورود، خروج،  تاخیر، تاجیل، غیبت به صورت پیامک به اولیا یا مدیران

v             امکان گزارشگیری از ورود و خروجهای ناقص

v             گزارش عملکرد افراد به تفکیک روزانه، ماهیانه

v             دارای ‌تقویم پویا با قابلیت ‌تعریف ‌تعطیلات رسمی‌ و‌غیر رسمی


*** لازم به ذکر است که دستگاههای حضور و غیاب جهانگستر با قابلیت برقراری ارتباط با پورتال های مدارس قابلیت ارسال گزارشات ورود و خروج، تأخیر و غیبت فرزندان دلبند دانش آموز را به والدین گرامی دارا می باشد. همچنین در صورتی که مدرسه ای فاقد پورتال خاصی باشد این دستگاهها با دارا بودن قابلیت ارتباط با ماژول ارسال پیامک، از طریق سیمکارت تلفن، تردد دانش آموز را به والدین اطلاع رسانی می نماید.

 

 

 

 

گام دوم جایگزینی تخته های سنتی به وایت برد های هوشمند( smart board):

برد هوشمند به زبان ساده یعنی دستگاهی که بتواند صفحه ی پروژکتور یا نمایشگر را لمسی کند و بتوان با یک قلم یا انگشت روی تصویر ایجاد شده نوشت و با قرار گرفتن در محیط ویندوز بتوان بدون استفاده از کیبورد و ماوس تنها با لمس کردن و استفاده از قلم های مخصوص به مدیریت اطلاعات  بپردازیم، قرار گرفتن برد هوشمند در کنار نرم افزار خاص آموزشی محیط  کلاسمان را  تعاملی تر می کند .

در کلاس هوشمند، آموزگار و دانش آموز به يک نسبت در پيشبرد درس مشارکت مي نمايند. کلاس هوشمند مکاني است که همه امکانات نوشتاري، صوتي و تصويري براي آموزش بکار گرفته مي شود. وايت برد هوشمند يا اينتراکتيو، صفحه وايت برد مانندي است که مي تواند به عنوان وايت برد عادي، صفحه نمايش ويدئو پروژکتور يا کپي برد اکترونيکي بکار گرفته شود ولي عموما از آن براي کنترل لمسي نمايشگر استفاده ميگردد. برد هوشمند  یا اسمارت بورد ( smart board) در ایران با نام های همچون : تخته ی هوشمند ، برد تعاملی ، وایت برد هوشمند ، کیت هوشمند سازی ، قلم هوشمند ، قلم لیزری  ، مبدل هوشمند سازی  و ... در بین مخاطبان خود جا باز کرده است. در حال حاضر قلم‌هاي هوشمند وارد نسل سوم خود شده‌اند و نسبت به نسل‌هاي قديمي خود امکانات و کيفيت بالاتري را دارا هستند.

سامانه هوشمند سازی تصویر دیتا پروژکتور و نمایشگرهای LCD بوده که در کنار هر نوع دیتا پروژکتور قرار می گیرد و تصویر دیتا پروژکتور روی هر سطحي (مانند دیوار، پرده نمایش و یا وایت برد معمولی) را هوشمند کرده و فراتر از یک برد هوشمند عمل می کند. از جمله مزایای منحصر به فرد این دستگاه می توان به قابلیت نوشتن روی پرده نمایش و کنترل اشاره گر ماوس از فاصله نزديك و همچنين از فاصله دور (تا 20 متری) با نور ليزر اشاره کرد. روی قلم Pen Grand Master 100  کليد هاي PageUp , PageDown , Enter , F11 , F5 , PrintScreen ،راست کلیک و چپ کلیک که به صورت ترکیبی نیز استفاده می شوند جهت سهولت کار با نرم افزار هاي مختلف تعبیه شده است.

PenGrandMaster100 بهترین گزینه برای کاربرد ها و افراد ذیل می باشد:

1) تمامی اساتید محترم دانشگاه به علت پرتابل بودن دستگاه که در کیف مخصوص خود قرار داده می شود و به راحتی می تواند در یک کیف لپ تاپ جا گیرد.

2) هر جا که نیاز به استفاده پرتابل باشد و امکان تنظیمات دستی وجود نداشته باشد برای اینکه تنظیمات اولیه این دستگاه اتوماتیک بوده و شناسایی صفحه نمایش به صورت اتوماتیک در کمتر از 10 ثانیه انجام می شود لذا نیاز به انجام هیچگونه تنظیم دستی و یا فشار دادن نقاط با نوک قلم نمی باشد.


3) تمامی سالن های کنفرانس به علت وجود کلید های تابعی روی قلم برای کنترل و نوشتن روی اسلاید های پاورپنت در جلسات اداری و ارائه پایان نامه ها.

4) استفاده در آموزشگاه­های و سایت های کامپیوتر و مراکز آموزش ICDL به علت قابلیت کنترل محیط ویندوز (کار با منو ها و نرم افزاری ها)با اشعه لیزر

5) استفاده در کلاس های دانشگاه پیام نور که محتوای درسی به صورت اسلاید های پاورپینت و یا به صورت نرم افزاری ارائه می شود.

6) استفاده در مدارس به علت اینکه نرم افزار های آزمایشگاه مجازی ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، حرفه و فن، الکترونیک و ... را می توان به صورت بسیار تاثیر گذار و تعاملی برای دانش آموزان یا دانشجویان به صورت لمسی انجام داد. با استفاده از نرم افزار تدریس الکترونیکی دبیر می توان تمامی محتوای آموزشی دبیر در طول یک جلسه را به صورت صوت و تصویر بدون نیاز به دوربین خاصی فیلم برداری کرده، آرشیو نموده و در اختیار دانش آموزان برای مرور در خانه قرار داد. با استفاده از Pen Grand Master 100 می توان کتاب های الکترونیکی در تمامی مقاطع تحصیلی را از فاصله 20 متری به صورت بسیار جذاب و تاثیر گذار برای دانش آموزان ورق زده ، دور نکات مهم خط کشیده و توضیحات اضافی خود را در میان متن کتاب اضافه نمود.

برد هوشمند پرومیتین یا (Active Board) یک صفحه نمایش بزرگ تعاملی است که سادگی تخته سیاه يا وايت برد را با قدرت رایانه و پروژکتور ترکیب می‌کند. بردهای تعاملی پرومیتین دانش آموزان را با تصاویر، فیلم‌ها، و صدای واضح مجذوب می‌کنند. بردهای تعاملی پرومیتین به شما این امکان را می‌دهد هر چیزی که قابلیت نمایش یا انجام دادن روی صفحه رایانه را داشته باشد روی برد تعاملی ديده شود و به همه کلاس‌ها جان ببخشد.

ابزار در خدمت آموزش

استراتژي شركت پروميتين در آموزش قرار دادن ابزار در خدمت آموزش است، به گونه اي كه با طراحي ابزارها ی بسيار آسان براي استفاده (User Friendly) و نرم افزارهاي ساده و پشتيباني از طريق وب سايت هاي متعدد ترس  ، بيگانگي و ابهام كاربر نسبت به تكنولوژي را از بين مي رود.

 

آموزش تعاملي به جاي آموزش يك سويه

همان گونه كه پژوهش هاي دانشمندان تكنولوژي آموزشي مانند دكتر رابرت مارزانو نشان داده است آموزش تعاملي باعث ارتقاء يادگيري به ميزان حداقل 20 درصد خواهد بود.
لذا شركت پروميتين مفهوم تعامل در آموزش را به صورت هاي زير در سخت افزار و نرم افزار خود در نظر گرفته است:

الف : سخت افزارهاي تعاملي

ابزارهاي جانبي تعاملي پروميتين مانند ابزارهاي پاسخگويي، تخته همراه آموزگار ،ابزار نمايش اجسام (ويژيولايزار) همگي به گونه اي طراحي و ايجاد شده اند كه تعامل را در كلاس به ارمغان بياورند.

ب:  نرم افزار تعاملي

تكنيك هاي محتوا سازي در نرم افزار محتوا سازي الكترو نيك پروميتين به گونه اي است که محتواهايي كه با این نرم افزار ساخته مي شوند دانش آموز را در حالت ابهام، هيجان و مشاركت قرار مي دهند و آموزش تعاملي را براي معلمان و دانش آموزان به ارمغان مي آورند.

بردهای هوشمند پروگرس:

چند لمسی (قابلیت پذیرش 4 لمس همزمان)

نرم افزار فارسی محتوا سازی درسی

مقاوم و مستقیم

تشخیص حرکات لمسی ترکیبی

صفحه ضد انعکاس با قابلیت نوشتن با ماژیک وایت برد

اتصال بدون سیم با کامپیوتر

نرم افزار محتوا ساز

امکان نصب اسپیکر مخصوص

 

مشخصات سخت افزاری

پذیرفتن 4 لمس همزمان

حالت چند لمسی

مادون قرمز

نوع تکنولوژی

سرامیک استیل مات

جنس صفحه

6 الی 12 میلی ثانیه

زمان پاسخگویی لمسی

از پورت USB 5 ولت

برق مورد نیاز

12800*9600

وضوح تصویر

ببش از 2400 نقطه در اینچ

رزولوشن داخلی

Windows XP-VISTA-7,Linux,Mac

سازگاری با  سیستم عامل های

دارد

حساس به لمس

دارد

ویژگی های ماوس

دارد

قابلیت نوشتن با ماژیک وایت برد

دارد

جای قرار دادن قلم

پورت USB و وایرلس اختیاری

ارتباط با کامپیوتر

40 الی 70 درجه سانتی گراد

کارکرد در دمای محیطی

30% الی 90 %

کارکرد در رطوبت محیطی

1سال

گارانتی

اختیاری

داشتن اسپیکر

4کاربر همزمان

تعداد کاربران همزمان

تقریبا 22 کیلوگرم

وزن

78اینچ

ابعاد

بر روی دیوار و

پایه (ثابت و متحرک)

قابلیت نصب

   

 

 

ویدئو دیتا پروژکتور:

ویدئو پروژکتور دستگاهی است که تصاویر و اطلاعات کامپیوتری و یا ویدئویی را از کامپیوتر ، ویدئو ، پخش DVD ، دوربین فیلمبرداری ، دوربین دیجیتال ، تلویزیون و ... دریافت کرده و توسط یک منبع نوری کوچک سیگنال ها را با بزرگنمایی به روی صفحه به نمایش در می آورد . امروزه در تکنولوژی پروژکتورها ، دو تکنولوژی مهم و برتر در سطح جهان ارائه شده است . یکی از این تکنولوژی ها به نام DLP و دیگری به نام LCD  می باشد . که معمولا بیشتر کمپانی ها از هر دو تکنولوژی جهت ساخت دستگاهها استفاده می کنند . اما آنچه که برای شما در انتخاب یک ویدئو دیتا پروژکتور می بایست مورد نظر قرار گیرد ، نوع تکنولوژی آن نیست بلکه مورد استفاده کاربری از دستگاه می باشد .

دستگاه ویدئو پروژکتور به عنوان یکی از عناصر بسیار مهم در زمینه سمعی و بصری ، دستگاهی است که بطور همزمان به کامپیوتر ، ویدئو ، دوربین فیلمبرداری ، تلویزیون. دستگاههای نمایشی DVD , VCD ، بلندگو ، میکروفون و سایر سیستمهای صوتی و تصویری ارتباط یافته و تصاویر آنها را به صورت بزرگ بر روی دیوار یا پرده منعکس میسازد. ویدئو پروژکتور یا دیتا پروژکتور دستگاهیست مبتنی بر لامپ و لنز (عدسی) که تصاویر ورودی به خود را از منابع مختلف نظیر: کامپیوتر، ویدئو، انواع پلیرها، دوربینهای فیلمبرداری و غیره دریافت نموده و پس از پردازش آن، بر روی پرده نمایش با بزرگنمایی قابل توجهی منعکس می کند. این بزرگنمایی بستگی به لنز و نیز فاصله دستگاه از پرده نمایش خواهد داشت. این دستگاه که در گذشته فقط پخش کننده تصاویر ویدئویی بوده است، امروزه با نامهای مختلفی نظیر: دیتا پروژکتور، پروجکشن، مالتی مدیا پروژکتور و حتی گاها پروژکتور خوانده می شود که منظور از تمام آنها یکیست. طبعا با پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی، دیتا پروژکتورها نیز روند رشد و تکامل پر پیچ و خم خود را پیموده اند و در حال حاضر قادرند بسیاری از انتظارات کاربران را برآورده نمایند.

عدم نیاز به تاریک نمودن اتاق یا سالن جلسات، اولین مرحله توسعه این دستگاه بود که با افزایش شدت روشنایی (و کاهش قیمت در گذر زمان) موجب گردید در حیطه  وسیعتری مورد استفاده قرار گیرد.  با گذشت زمان این ابزار، موثر و موثرتر شده و امکانات بیشتری را شامل گردیده است، توسعه سیگنالهای ورودی قابل پخش، مجهز شدن به درگاه LAN و امکان کنترل از طریق شبکه، امکان اتصال فلش مموری (USB Memory) و کارتهای حافظه، افزایش رزولوشن قابل نمایش از SVGA تا محدوده UXGA و HD، امکان اتصال به پورت  HDMI، طراحی و ساخت ویدئو پروژکتورهای جیبی، هوشمند، سه بعدی و وایرلس از جمله مراحلیست که در تاریخچه این دستگاه قابل اشاره است.

کاربردها:
همگام با تکامل ویدئو پروژکتور، کاربردهای آن نیز به فراخور نیازهای متفاوت کاربران، افزایش چشمگیری داشته است. امروزه علاوه بر کلاسهای درس، کارگاهها، سایتهای کامپیوتر، مراکز علمی و آموزشی و دانشگاهها، حوزه استفاده از دیتا پروژکتور به بسیاری از مراکز دولتی، تحقیقاتی و پژوهشی، مراکز نظامی و عملیاتی، تجارت و دموی محصولات و خدمات، تفریحات و سرگرمی و نیز منازل (سینمای خانگی) توسعه یافته است. ویدئو پروژکتور که روزگاری دستگاهی نسبتا لوکس و تجملاتی به نظر می رسید و عمدتا در مراکزی معدود مورد استفاده قرار می گرفت، امروز در طرح هوشمند سازی مدارس (کلاس هوشمند)،  در جیب کاربران شخصی و بازاریابها (مینی پروژکتور) و دفاتر کار و حتی منازل به وفور مورد بهره برداری قرار می گیرد.  در یک کلام می توان چنین گفت که در هر کجا که تصویر، گویا و موثر واقع شود، جای یک ویدئو پروژکتور خالیست!

شما می توانید بر روی هر سطح سفیدی تصویر ویدئو پروژکتورتان را بتابانید. ولی قطعا پرده نمایش هایی که برای این منظور تولید می شوند دارای استانداردهایی هستند که در کیفیت تصویر بسیار موثرند. بسیار مشاهده کرده ایم که در برخی کلاسها تصویر ویدئو پروجکشن را بر روی وایت برد و یا دیوار بسیار مات یا رنگی تابانده اند که در اولی منجر به رفلکس(بازتابش شدید) نور و خستگی چشم و در دومی منجر به ارائه تصویری بسیار کدر و با رنگهای غیر طبیعی می گردد.

اساسا برای کلاسهای درس و مصارف ثابت نظیر سالنهای کنفرانس و همایش، ثابت کردن دستگاه توصیه می شود دستگاه به سقف نصب گردد. در صورت نصب به سقف، احتمال آسیب دیدن ویدئو پروژکتور نیز کاهش می یابد. ولی در پاره ای از موارد نیز کاربر نیاز دارد که دستگاه را از محلی به محل دیگر، جابجا کند. در این صورت به هیچ عنوان نصب به سقف توصیه نمی شود. چرا که کاربر را دچار دردسر همیشگی باز و بسته کردن دستگاه و تنظیمات آن با پرده نمایش می کند. برای نصب به سقف ابتدا باید ویدئو پروژکتور شما این قابلیت را داشته باشد. با برگرداندن دستگاه و بررسی قسمت زیرین آن، در صورت مشاهده سه یا چهار جای پیچ، متوجه خواهید شد که دستگاه شما امکان نصب به سقف را دارد. حالا باید ملزوماتی نظیر، پایه نصب به سقف، کابل RGB و کابل برق (به متراژ لازم) تهیه نمایید. باید توجه کنید در منوی ویدئو پروژکتور هایی که امکان نصب به سقف را دارند، معمولا گزینه ای با عناوین: Mirror، Ceilling  و یا از این دست در دسترس می باشد که کاربر می تواند با انتخاب آن تصویر را 90 تا 180 درجه وارونه کرده و در واقع به حالت اصلی بر گرداند.


مصارف و کار بردهای ویدئو پروژکتور

در همه کلاس های آموزشی، سالنهای کنفرانس، اتاق جلسات، مراکز سمعی و بصری، سالنهای همایش یا آمفی تاتر، اتاقهای دفاعیه، دانشگاهها، مدارس هوشمند، دفاتر مدیران، مشاغل و صنایعی که نیاز به دمو و پرزنت محصولات و خدمات خود را دارند، مراکز عملیاتی، سینماها لزوم استفاده از این سیستم کارآمد احساس می شود . ضمنا یا توجه به تنوع تولید کمپانی ها و ساخت مدلهای خانگی، کاربری سینمای خانگی را نیز می توان به موارد فوق افزود .

پارامتر های مهم در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چیست ؟

1) شدت روشنایی

از این مؤلفه می توان به عنوان اصلی ترین مشخصه دیتا پروژکتور یاد کرد . واحد شدت روشنایی انسی لومنز بوده و هر چه این واحد بیشتر باشد قدرت تابش نور و انعکاس آن بر روی پرده نمایش بیشتر بوده و در نتیجه می توان از آن در محیطهای پر نورتر و بزرگتر استفاده نمود و تصویر مطلوب دریافت کرد . لازم به ذکر است قیمت ویدئو پروژکتور با شدت روشنایی نسبت مستقیم دارد . به این معنی که هر چه عدد شدت روشنایی بالاتر باشد قیمت دستگاه دیتا پروژکتور نیز گرانتر خواهد بود . بنابراین هنگام خرید ویدئو پروژکتور، در نظر داشتن نیاز واقعی (با توجه به ابعاد و روشنایی محیط) و البته پیشبینی کاربری آینده امری اجتناب ناپذیر است .

در جدول زیر نحوه انتخاب ویدیو پروژکتور بر مبنای شدت روشنایی با توجه به فضای استفاده (به صورت تقریبی) لحاظ گردیده است :

شدت روشنایی (انسی لومنز)

فضای مناسب جهت کاربری

2000

مورد استفاده در مصارف پرتابل و اتاقهای جلسات و کلاسهای آموزشی کوچک با گنجایش حداکثر 25 نفر

2500-3000 

مورد استفاده در مصارف پرتابل و اتاقهای جلسات و کلاسهای آموزشی متوسط با گنجایش حداکثر 40 نفر و سایتهای آموزشی ( با نور محیطی متعارف )

3000-4500 

کلاسهای بزرگ ( با نور محیطی زیاد ) - اتاقهای کنفرانس و سالنهای همایش متوسط ( با گنجایش حداکثر 200 نفر )

4500-6000 

سالنهای همایش و آمفی تاتر بزرگ ( با گنجایش حداکثر 500 نفر ) و مصارف نمایشگاهی  

6000-7500

سالنهای همایش و آمفی تاتر بزرگ ( با گنجایش بیش از  500 نفر ) و مصارف نمایشگاهی  

7500 به بالا 

سالنهای همایش بسیار بزرگ - سینمای شهری - مصارف خاص با لنز قابل انتخاب و سینماها  

 

نکته مهم : در صورتیکه مکان استفاده ویدئو پروجکشن از نور محیطی بسیار بالایی برخوردار باشد، توصیه میگردد جهت انتخاب دیتا پروژکتور از سطر بعدی جدول استفاده نمایید. 2)قدرت تفکیک (Resolution) :

این مولفه در دیتا پروژکتورها بیانگر سازگاری دستگاه با حالت نمایش کامپیوتر کاربر می باشد . به این معنی که هر چه رزولوشن یا قدرت تفکیک دستگاه بالاتر باشد، امکان پخش تصاویر با وضوح بالاتر (که مربوط به تنظیمات کارت گرافیک متصل شده به دستگاه می باشد) میسر است .
قدرت تفکیک در هر دیتا پروژکتور با دو نماد حداقل (رزولوشن واقعی) و حداکثر (رزولوشن قابل نمایش) بیان می شود . نکته قابل توجه این است که در حالت حداکثر تصویر ویدئو پروژکتور به صورت فشرده پخش می شود . بدیهی است که رزولوشن های بالاتر از حداکثر ، توسط دستگاه قابل نمایش نیستند .

قدرت تفکیک 

نماد رزولوشن

 600*800

SVGA

 768*1024

XGA

 1024*1280

SXGA

 1050*1400

+SXGA

 1200*1600

UXGA


نکته مهم : متاسفانه برخی از فروشندگان، به جای اطلاع رسانی در خصوص رزولوشن واقعی و قابل نمایش، با اعلام عدد بزرگتر (رزولوشن قابل نمایش) موجبات ابهام را فراهم می نمایند .

3) کنتراست (Contrast

کنتراست که با نماد n:1 نمایش داده می شود بیانگر درجه تضاد بین رنگ سیاه و رنگ سفید در تصاویر پخش شده توسط دیتا پروژکتور می باشد . کنتراست پارامتریست که واحد ندارد و تنها به شکل عددی نظیر 600:1 نمایش داده می شود . هر چه این نسبت بزرگتر باشد به این معنیست که فاصله بین سیاهترین نقطه و سفیدترین نقطه تصویر بیشتر بوده و که موجب تفکیک بهتر رنگها در فاصله مرزی بین دو رنگ مجاور  شده و نتیجتا وضوح تصویر بیشتر می شود .

نکته مهم : در دیتا پروزکتور های با تکنولوژی ساخت DLP معمولا کنتراست دستگاهها از عدد 2000:1 شروع می شود و این عدد در دستگاههای LCD غالبا 300:1 الی 600:1 می باشد . توصیه می شود در هنگام انتخاب وبدئو پروژکتور نسبت کنتراست بین دو دستگاه با تکنولوژیهای ساخت متفاوت ، قیاس نگردد .

4) وزن

در صورت نیاز به یک ویدئو پروژکتور قابل حمل و چند منظوره، این مولفه اهمیت بسزایی پیدا می کند . در دیتا پروژکتور های حرفه ای اغلب مدلهای پرتابل،  وزنی در حدود 2 الی 3 کیلوگرم دارند . لازم به ذکر است که مدلهای بسیار سبک (Ultra Light) که معمولا با کاربری خاص مدیران طراحی و تولید می شوند ، اغلب قیمتهای بالاتری دارند.

نکته مهم : کمپانی های سازنده ویدئو پروژکتور برای هرچه سبک تر کردن دستگاهها، ناچار می شوند در فرایند تولید، تعداد پورت های ورودی و خروجی و را به حداقل ممکن برسانند . بنابراین خریدارن محترم می بایست با مد نظر قرار دادن قابلیت های مورد نیازشان، خواستار کاهش وزن در دیتا پروژکتور انتخابی باشند.

5) تعداد و نوع ورودی و خروجی ها

بسته به نیاز کاربران در محیط کاربری، این مهم قابل تامل و بررسی می باشد . جهت استفاده در محیط های سمعی و بصری یا سالن همایش، انتخاب یک پروژکتور با طیف کاملی از ورودی و خروجی ها ( نظیر ورودی و خروجی کامپیوتر ، ویدئو ، کامپوننت ، S-Video  و ورودی و خروجی صدا ) پیشنهاد می گردد .  ضمنا در هنگام خرید، در صورت نیاز به دو ورودی همزمان کامپیوتر ( جهت سوییچ بر روی تصاویر دو کامپیوتر ) و یا نیاز به خروجی مانیتور ( جهت مشاهده همزمان تصویر بر روی مانیتور و پرده نمایش ) د رانتخاب ویدئو پروژکتور دقت نظر داشته باشید .


6) بزرگنمایی تصویر (ZOOM) و فاصله از پرده نمایش

همه ویدئو پروژکتورها دارای جدول مربوط به فواصل مختلف دستگاه از پرده نمایش و نیز اندازه تصویر در این فواصل معین می باشند . بنابراین به کاربران محترم سایت توصیه می گردد در صورتیکه در محیط خود نیاز به ابعاد تصویر مشخصی دارند و یا با محدودیت محل قرار گیری دستگاه مواجه هستند، از فروشندگان اطلاعات کاملتر و دقیقتری در این خصوص بخواهند .

نکته مهم 1 : در جدول مربوط به ویدئو پروژکتور ها حداقل و حداکثر فاصله از پرده نمایش نیز درج می گردد . در صورتیکه فاصله از پرده نمایش بیش از حداکثر اعلام شده باشد، وضوح و کیفیت تصویر به همان میزان کاهش می یابد . ( معمولا فاصله مطلوب جهت مشاهده تصویری با کیفیت مطلوب، حد وسط بازه عددی مذکور می باشد).

نکته مهم 2 : برخی از ویدئو پروجکشن ها توسط کمپانی سازنده با لنز واید (Wide) می گردند که مناسب استفاده در محیطهایی هستند که کاربر می خواهد در حداقل فاصله حداگثر ابعاد تصویر را در اختیار داشته باشد.
 

7)تصحیح حالت ذوزنقه ای (Keystone)  

هنگام استفاده از دیتا پروژکتور، با توجه به زاویه قرار گیری دستگاه با پرده نمایش و یا عواملی نظیر شیب زمین، میز، دیوار و یا انحنای پرده ویدئو پروژکتور، معمولا تصویر منعکس شده از حالت مستطیل با نسبت 4:3 خارج شده و به شکل ذوزنقه در می آید . با استفاده از این ویژگی می توان تصویر دیتا پروژکتور را به حالت نرمال و صحیح بازگرداند . این مولفه معمولا با عددی در قالب درجه بیان می گردد . به عنوان مثال 30_/+ درجه .بدیهی است هرچه این عدد بالاتر باشد ویدئو پروژکتور می تواند ذوزنقه های با زاویه بیشتر را تصحیح کند . معمولا در ساخت ویدئو پروژکتور های بزرگ سالنی امکان اصلاح اضلاع عمودی و افقی با هم لحاظ می گردد .
8) قابلیت بی سیم (Wireless) و حافظه جانبی (Flashmemory)

با توجه به رقابت شدید بازار جهانی در خصوص تولید دیتا پروژکتور با ویژگیهای خاص و به تبع آن رقابت فروشندگان، امروزه به طرز چشمگیری پیشنهاد خرید دستگاههای با قابلیت پخش تصاویر به صورت بی سیم و نیز با امکان خواندن کارت حافظه رونق گرفته است . لذا وظیفه خود می دانیم موارد مهمی را در این خصوص متذکر شوم:

  • دارا بودن ویژگیهای مذکور به هیچ عنوانبه معنای بهتر بودن یک ویدئو پروژکتور نیست . اینها فقط امکاناتی هستند که در صورت نیاز واقعی کاربر توصیه می شوند و ملاک واقعی برای انتخاب یک دیتا پروژکتور با کیفیت مطلوب پارامترهای 1 تا 7 به علاوه اعتبار کمپانی سازنده می باشند .
  • ویدئو پروژکتورهای وایرلس مبتنی بر شبکه وایرلس بوده و تنها در ارسال تصاویر کامپیوتری از طریق کارت شبکه وایرلس توانمند هستند و جهت ارسال تصاویر ویدئویی (فیلم) به هیچ عنوان توصیه نمی گردد .
  • گاهی در تبلیغات مربوط به دیتا پروژکتورهای مجهز به حافظه داخلی (USB Memory) ، واژه بدون نیاز به کامپیوتر مصطلح گردیده که کاملا اغراق آمیز است . حافظه های USB و SD CARD  تنها می توانند حاوی اطلاعات تصویری(IMAGE) و بعضاً تصاویر ویدئویی با حجم محدود باشند .
  • معمولا در اغلب مارکهای معتبر یک یا دو مدل مجهز به این امکانات می باشند که به همین دلیل دارای قیمت بالاتری نیز هستند. بنابراین توصیه می شود در صورت عدم نیاز، این مدلها را انتخاب نفرمایید.

 

9)کشور و کمپانی سازنده 

 در بازار جهانی فعلی شاید تعداد تولید کنندگان واقعی و معتبر دیتا پروژکتور به تعداد انگشتان دست هم نرسد! در سیاستهای تجاری جهان بسیاری از کمپانی های شهیر و صاحب نام به جهت سودآوری بیشتر و کامل نمودن طیف محصولات خود از پدیده های " تولید بدون کارخانه " و "تجارت نام " استفاده می نمایند . بنابراین تنوع مارکهای موجود بیشتر حاصل اتفاق نظر نامهای بزرگ با تولیدکنندگان متوسط می باشد . مطابق این توضیح مارک معروفی که در زمینه ماشینهای اداری یا به طور مثال نوت بوک مشهور است لزما تولیدکننده معتبری در زمینه ویدئو پروژکتور نیست . یکی از راههای شناخت نسبی کمپانیهای بزرگ و تولیدکننده ویدئو پروژکتور، ارائه طیف وسیعی از محصولات با بازه شدت روشنایی بسیار متنوه و تا سطوح بالا (در حد 15000  و یا 20000 انسی لومنز ) توسط آنها می باشد.  و اما در خصوص حساسیت کشور سازنده ، به اطلاع می رساند که به دلیل رقابت شدید بازار در کاهش قیمت تمام شده کالا، تقریبا تمام کمپانی های بزرگ و صاحب نام در زمینه تولید دیتا پروژکتور، نظیر سایر تولید کنندگان تجهیزات الکترونیکی، بیشتر محصولات خود را درکشور چین یا تایوان و با اتکا بر نیروی کار ارزان قیمت
این کشورها تولید می نمایند . از آنجاییکه این تولیدات با نظارت کیفی مستقیم این کمپانیها و تحت لیسانس صورت می گیرد، به کاربران و خریداران محترم توصیه میگردد در این خصوص حساسیت زیادی به خرج ندهند .

10) طول عمر لامپ

یکی از اصلی ترین قطعات هر ویدئو پروژکتور لامپ آن می باشد . لامپ هر دستگاه عنصری کاملا مصرفی است که پس از مدت زمان مشخصی به پایان عمر خود می رسد و کاربر ملزم به تعویض لامپ می گردد . این مدت زمان در درجه اول به عدد اعلام شده کمپانی ( بر مبنای ساعت ) و در درجه دوم به نحوه استفاده صحیح و کاربری دستگاه بستگی دارد . معمولا طول عمر لامپ دیتا پروژکتور با دو عدد حداقل و حداکثر اعلام می گردد که "حداقل " معادل طول عمر اسمی و "حداکثر" معادل طول عمر لامپ در حالت اقتصادی (Eco Mode)  می باشد. در بیشتر ویدئو پروژکتور ها می توانید با قرار دادن سیستم در حالت اقتصادی و کاهش شدت روشنایی دستگاه، طول عمر لامپ را تا میزان حداکثر افزایش دهید .

نکته مهم 1: در اینجا نیزهمانند مبحث رزولوشن، متاسفانه برخی از فروشندگان میزان حداکثر طول عمر لامپ در حالت اقتصادی را به عنوان طول عمر واقعی اعلام میکنند .

نکته مهم 2: به ندرت می توان از یک ویدئو پروژکتور طول عمر کامل (اسمی) را دریافت نمود . جهت کسب اطلاع از چگونگی به حداکثر رساندن بازده و طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور با کارشناسان فنی معتبر تماس حاصل فرمایید .

نکته مهم 3:  لامپ ویدئو پروژکتور جزء گرانقیمت ترین قطعات مصرفی دستگاه می باشد.

تذکرات نهایی :

  • در کنار تمامی مولفه های ذکر شده در این راهنما، مولفه موثر دیگری به نام بودجه مورد نظر خریدار وجود دارد . شما همواره می توانید با بررسی های خود بهترین انتخاب را متناسب با بودجه دلخواه داشته باشید .
  • برخی از عرضه کنندگان دیتا پروژکتور صرفا فروشنده هستند. سعی نمایید در دام کاهش قیمتهای نامتعارف این قبیل فروشندگان گرفتار نشوید . تجربه نشان داده دستگاههایی که با قیمت شکنی و سود بسیار کم به فروش می رسند یا خدماتی در پی ندارند و یا کاهش قیمت آنها در خدمات گران آینده جبران خواهد شد .
  • بهتر است از فروشندگانی که به جای تبلیغ و دفاع از مارک و محصول خود، سعی در خدشه دار نمودن سایر مارکها و یا شرکتها را دارند، اجتناب نمایید .
  • ویدئو پروژکتور یک دستگاه سمعی و بصری حرفه ای است . دانش و تجربه تخصصی فروشندگان زبردست و در عین حال خیرخواه می تواند ضامن یک انتخاب و خرید بهینه باشد .
  • پازامترهای ذکر شده در این راهنمای خرید بسیار مهم هستند ولی گاها اتفاق افتاده که دستگاههای با مارکهای متفاوت و کاملا متشابه از نظر این مولفه ها، کیفیت های مختلفی را ارئه می دهند . کیفیت ساخت، اصالت و تجربه کمپانی و کیفیت لنز ویدئو پروژکتور نیز در این مهم نقش بسزایی دارند .
  • ارائه خدمات پس از فروش بیش از 5 سال در زمینه تجهیزات الکترونیکی ، امروزه تقریبا ناممکن است. چرا که با روند رشد فن آوری، معمولا بعد از این مدت خطوط تولید کمپانیها دچار دگرگونی های اساسی می گردد . ذکر زمان اغراق آمیز برای خدمات پس از فروش، ممکن است ترفندی بیش نباشد . 

 

 

گام سوم کنترل پول جیبی دانش آموزان توسط اولیا:

از آنجائیکه والدین در جهت کنترل هنجارهای اجتماعی و اقتصادی فرزندان خود سعی در مراقبت و مدیریت مخارج شخصی آنها دارند و به دلیل افزایش امنیت فرزندان با حذف پول نقد از تجهیزات همراه آنها در مدرسه، کارتها و مچ بندهای هوشمندی طراحی گردیده که یک تگ هوشمند با حافظه 1 کیلو بایتی دارا می باشند که قادر به شارژ مبلغ بوده و با سیستم اتوماسیون بوفه دانش آموز قادر به خرید اغذیه خود خواهد بود. لازم به ذکر است در حال حاضر شرکت های معتبر در زمینه اتوماسیون تغذیه از جمله جهانگستر امکان برقراری ارتباط دستگاه حضور و غیاب جهانگستر با اتوماسیون بوفه دانش آموزی را دارا می باشد.

 

پیام نویسنده

خرسندیم که توانستیم تا حدودی تکنولوژی هوشمند سازی مدارس را به اطلاع هموطنان و علاقه مندان عزیز برسانیم. امید است الطاف خداوندی بیش از پیش نصیب بنده حقیر و پرسنل شرکت سیستم پرداز گیل گردیده و توان خدمت به عزیزان در زمینه های مختلف اتوماسیون را از ما دریغ ننماید. عزیزان علاقمند به اتوماسیون و هموطنانی که در شرف خرید تجهیزات می باشند برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند از زمینه های مختلف فعالیت ما با مراجعه به سایت شرکت و تماس با شرکت سیستم پرداز گیل آگاه گردند.

 

به امید توفیق روز افزون – شاد باشید و پیوسته پایدار

 

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت سیستم پرداز گیل میباشد. طراحی و اجرا: رایمون نگارش

copyyright   2013