مدیریت هوشمند سازی مدارس

هوشمند سازی مدارس

بابایی، محسن

(سیستم پرداز گیل- نماینده انحصاری شرکت ستاره تحقیقاتی جهانگستر و بدر الکتریک و عامل فروش پاناسونیک در استان گیلان)

www.systempardazgil.com

 

مقدمه (Introduction)

قرن۲۱به سمتي مي‌رود كه اكثر مشاغل به دانش و مهارتهاي رايانه‌اى نياز خواهند داشت. ورود به اين عرصه به نوع جديدي از آموزش نياز دارد كه با آموزش سنتي كنوني بخصوص آنچه هم اكنون در مدارس ايران در جريان است همخواني ندارد. مدتي است برخي كشورهاي جهان به تاسيس مدارس الكترونيكى يا آنچه در کشور ما مصطلح شده مدارس هوشمند دست زده اند. الگوى اوليه اين مدارس از كشور انگليس گرفته شده است و كشور مالزي يكي از پيشتازان ايجاد اين مدارس به شمار مي‌رود. با اين رويكرد کشور ما هم از سال 1383 طرحي را بصورت پایلوت در چهار مدرسه اجرا كرده است. دانشگاه ها هم به نوع ديگري از آموزش تحت عنوان آموزش مجازي متمايل شده‌اند. در راستای سیاست های وزارت آموزش و پرورش در خصوص هوشمند سازی مدارس، شرکت های رایانه ای و نرم افزاری اقدام به ارائه سیستم جامع و هوشمند اطلاع رسانی دانش آموزان و کادر مدارس کرده است که این سیستم هوشمند متشکل از بخش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.

 

یکی از راههای متدوال مطابق این پیشنهاد، طراحی و اجرای یک کلاس هوشمند در مدرسه به عنوان یک طرح نمونه است. بدیهی است که راه اندازی یک نمونه کلاس هوشمند علاوه بر اعمال هزینه های کمتر برای مسئولان مدرسه، امکان بررسی، نیاز سنجی و تعمق بیشتر برای ادامه پروژه و ارتقاء مدرسه مذکور به سطوح عالی یک مدرسه هوشمند استاندارد و کارآمد را فراهم می نماید برخی از این تجهیزات کمک آموزشی عبارتند از:  وایت برد هوشمند ، ویدئو پروژکتور، ویدئو پروژکتور هوشمند، کیت هوشمند (جهت هوشمند نمودن وایت بردهای معمولی)، پرده نمایش ویدئو پروژکتور، ویژوالایزر(سیستم ارائه مطلب)، میکروسکوپ دیجیتال، قلم دیجیتال، نوت بوک مخصوص دانش آموز، لپ تاپ مخصوص استاد، تبلتمبتنی بر ویندوز و ...

 

گام اول کنترل ورود و خروج دانش آموز:

اولین و مهمترین مسئله در زمینه ارتقا کیفیت آموزشی هر مدرسه علی الخصوص مدارس هوشمند، کنترل دقیق و اطلاع رسانی مناسب به والدین دانش آموزان در زمینه حضور و غیاب می باشد. بدین منظور شرکت های رایانه ای با نظارت دقیق شورای عالی انفورماتیک کشور درصدد طراحی و اجرای سیستم اتوماسیون کنترل تردد دانش آموزی برآمده و موفق گردیدند سیستم تردد و حضور و غیاب دانش آموزی را از حالت سنتی به شیوه امروزی و مدرن و ثبت ساعت تردد از طریق دستگاههای حضور و غیاب نمایند. این سیستم حضور و غیاب از بخش های مختلفی تشکیل گردیده که عبارتند از:

 

1.     دستگاه حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت و کارت یا مچ بند هوشمند که توسط آن کلیه تردد های دانش آموزان و کادر مدارس ثبت می شود و  از طریق کابل LAN و یا RS232 به کامپیوتر متصل می شود. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنسور نوري ضد خش و مقاوم در برابر الكتريسيته ساکن 
معرفي سريع اثر انگشت ( يك ثانيه) 
 
امكان معرفي ۹۰۰۰ اثر انگشت(قابل افزايش) 
 
امكان ثبت يك الي ده اثر انگشت براي هر شخص 
زمان تشخيص اثر انگشت در کمتر از يك ثانيه 
کمترين حساسيت به طرز قرار گرفتن زاويه اثر انگشت 
 
طراحي ويژه جهت قرار گرفتن انگشت در بهترين حالت 
عدم امكان تقلب به شيوه کپي اثر انگشت و ساير روشها 
عدم تاثير پذيري در برابر هرگونه آلودگي، رطوبت، خشكي و ضايعات پوستي 
امكان خواندن اثر انگشت هاي ثبت شده در يك دستگاه (به صورت جمعي يا تک تك) و انتقال به دستگا‌ههاي ديگر 
امكان معرفي اثر انگشت به دستگاه بدون نياز به کامپيوتر 
منوهاي متنوع جهت اعمال تنظيمات 

دستگاه حضور و غياب اثر انگشتي به دو شكلIdentify(اثر انگشت تنها) وVerify(کارت و اثر انگشت) قابل استفاده ميباشد. البته ميتوان دستگاه را طوري تنظيم کرد که همزمان براي بعضي از افراد در حالتVerify، براي بعضي ديگر در حالتIdentify و براي بعضي در حالت فقط کارت بدون تماس هوشمند کار کند.

 

مشخصات فني سنسور هاي اثر انگشت:

سري جديد محصولات جهانگستر با استفاده از سنسورهاي جديد اثر انگشت ساخته ميشوند. اين سنسورها به نسبت نسل قبلي از قدرت تشخيص و عملكرد بالاتري برخوردارند. معمولا در بعضي از محيطهاي کاري به علت سرما يا رطوبت بالاي هوا و گاهي نوع کار افراد و آسيبي که به پوست دست رسيده است، تشخيص اثر انگشت با مشكل روبرو ميشود. سنسورهاي جديد به کار گرفته شده تا ۹۹/۹ درصد از جامعه آماري استفاده کنندگان را بدون مشكل پوشش ميدهد. در زير مشخصات فني بيشتري از اين سنسورها آمده است:


رزولوشن: ۵۰۰dpi 
تعداد اسکن در زمان ثبت: ۲ بار 
سرعت تطبیق اثر انگشت: کمتر از یک ثانیه 
در حالت Verify : هشتصد میلی ثانیه 
در حالتIdentify: نهصد و هفتاد میلی ثانیه 
خطا در عدم قبول اثر انگشت(FRR): کمتر از یک ۰۱/۰ درصد 
خطا در قبول اثر انگشت(FAR): کمتر از ۰۰۰۱/۰ درصد (تشخیص اثر انگشت دیگری به جای شما) 
دمای کارکرد: ۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد 
رطوبت مجاز محیط برای کارکرد صحیح: ۱۰ تا ۸۰ درصد 
در سنسور اثر انگشت برای هر انگشت دوTemplateذخیره می گردد و در هر بار مقایسه اثر انگشت اطلاعات ذخیره شده را بروز می نماید. بنابراین چنانچه در طی زمان کیفیت اثر انگشت تغییر کند، دستگاه دچار مشکل نمی گردد. 
۲۴ماه گارانتی و ۱۲ سال خدمات پس از فروش (۶ماه گارانتی تعویض) 


2.     نرم افزار دستگاه حضور و غیاب که علاوه بر امکان محاسبه ساعات حضور و غیاب دانش آموزان در مدارس امکان ثبت تردد های کادر مدارس را نیز فراهم می آورد  و ساعات کار،مرخصی، غیبت و اضافه کار آنها توسط سیستم ثبت و محاسبه می شود و اطلاعات مربوط برای مدیران به نمایش در می آید. همچنین این نرم افزار به سامانه هوشمند ارسال اس ام اس متصل می باشد و کلیه گزارشات اعم از ساعت ورود، خروج، تاخیر و یا غیبت دانش آموز از طریق پیامک برای هر یک از اولیاء و یا مدیران به صورت جداگانه ارسال می شود. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

v             قابلیت تنظیم ایجاند چندین شیفت برای ثبت اطلاعات دانش آموزان و کادر مدارس در شیفت های مختلف

v             قابلیت کار تحت Win XP, , Win 8, Win 7و Win Vista

v             امکان انتخاب ارسال گزارش هر یک از موارد : ورود، خروج،  تاخیر، تاجیل، غیبت به صورت پیامک به اولیا یا مدیران

v             امکان گزارشگیری از ورود و خروجهای ناقص

v             گزارش عملکرد افراد به تفکیک روزانه، ماهیانه

v             دارای ‌تقویم پویا با قابلیت ‌تعریف ‌تعطیلات رسمی‌ و‌غیر رسمی


*** لازم به ذکر است که دستگاههای حضور و غیاب جهانگستر با قابلیت برقراری ارتباط با پورتال های مدارس قابلیت ارسال گزارشات ورود و خروج، تأخیر و غیبت فرزندان دلبند دانش آموز را به والدین گرامی دارا می باشد. همچنین در صورتی که مدرسه ای فاقد پورتال خاصی باشد این دستگاهها با دارا بودن قابلیت ارتباط با ماژول ارسال پیامک، از طریق سیمکارت تلفن، تردد دانش آموز را به والدین اطلاع رسانی می نماید.

 

 

 

 

گام دوم جایگزینی تخته های سنتی به وایت برد های هوشمند( smart board):

برد هوشمند به زبان ساده یعنی دستگاهی که بتواند صفحه ی پروژکتور یا نمایشگر را لمسی کند و بتوان با یک قلم یا انگشت روی تصویر ایجاد شده نوشت و با قرار گرفتن در محیط ویندوز بتوان بدون استفاده از کیبورد و ماوس تنها با لمس کردن و استفاده از قلم های مخصوص به مدیریت اطلاعات  بپردازیم، قرار گرفتن برد هوشمند در کنار نرم افزار خاص آموزشی محیط  کلاسمان را  تعاملی تر می کند .

در کلاس هوشمند، آموزگار و دانش آموز به يک نسبت در پيشبرد درس مشارکت مي نمايند. کلاس هوشمند مکاني است که همه امکانات نوشتاري، صوتي و تصويري براي آموزش بکار گرفته مي شود. وايت برد هوشمند يا اينتراکتيو، صفحه وايت برد مانندي است که مي تواند به عنوان وايت برد عادي، صفحه نمايش ويدئو پروژکتور يا کپي برد اکترونيکي بکار گرفته شود ولي عموما از آن براي کنترل لمسي نمايشگر استفاده ميگردد. برد هوشمند  یا اسمارت بورد ( smart board) در ایران با نام های همچون : تخته ی هوشمند ، برد تعاملی ، وایت برد هوشمند ، کیت هوشمند سازی ، قلم هوشمند ، قلم لیزری  ، مبدل هوشمند سازی  و ... در بین مخاطبان خود جا باز کرده است. در حال حاضر قلم‌هاي هوشمند وارد نسل سوم خود شده‌اند و نسبت به نسل‌هاي قديمي خود امکانات و کيفيت بالاتري را دارا هستند.

سامانه هوشمند سازی تصویر دیتا پروژکتور و نمایشگرهای LCD بوده که در کنار هر نوع دیتا پروژکتور قرار می گیرد و تصویر دیتا پروژکتور روی هر سطحي (مانند دیوار، پرده نمایش و یا وایت برد معمولی) را هوشمند کرده و فراتر از یک برد هوشمند عمل می کند. از جمله مزایای منحصر به فرد این دستگاه می توان به قابلیت نوشتن روی پرده نمایش و کنترل اشاره گر ماوس از فاصله نزديك و همچنين از فاصله دور (تا 20 متری) با نور ليزر اشاره کرد. روی قلم Pen Grand Master 100  کليد هاي PageUp , PageDown , Enter , F11 , F5 , PrintScreen ،راست کلیک و چپ کلیک که به صورت ترکیبی نیز استفاده می شوند جهت سهولت کار با نرم افزار هاي مختلف تعبیه شده است.

PenGrandMaster100 بهترین گزینه برای کاربرد ها و افراد ذیل می باشد:

1) تمامی اساتید محترم دانشگاه به علت پرتابل بودن دستگاه که در کیف مخصوص خود قرار داده می شود و به راحتی می تواند در یک کیف لپ تاپ جا گیرد.

2) هر جا که نیاز به استفاده پرتابل باشد و امکان تنظیمات دستی وجود نداشته باشد برای اینکه تنظیمات اولیه این دستگاه اتوماتیک بوده و شناسایی صفحه نمایش به صورت اتوماتیک در کمتر از 10 ثانیه انجام می شود لذا نیاز به انجام هیچگونه تنظیم دستی و یا فشار دادن نقاط با نوک قلم نمی باشد.


3) تمامی سالن های کنفرانس به علت وجود کلید های تابعی روی قلم برای کنترل و نوشتن روی اسلاید های پاورپنت در جلسات اداری و ارائه پایان نامه ها.

4) استفاده در آموزشگاه­های و سایت های کامپیوتر و مراکز آموزش ICDL به علت قابلیت کنترل محیط ویندوز (کار با منو ها و نرم افزاری ها)با اشعه لیزر

5) استفاده در کلاس های دانشگاه پیام نور که محتوای درسی به صورت اسلاید های پاورپینت و یا به صورت نرم افزاری ارائه می شود.

6) استفاده در مدارس به علت اینکه نرم افزار های آزمایشگاه مجازی ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، حرفه و فن، الکترونیک و ... را می توان به صورت بسیار تاثیر گذار و تعاملی برای دانش آموزان یا دانشجویان به صورت لمسی انجام داد. با استفاده از نرم افزار تدریس الکترونیکی دبیر می توان تمامی محتوای آموزشی دبیر در طول یک جلسه را به صورت صوت و تصویر بدون نیاز به دوربین خاصی فیلم برداری کرده، آرشیو نموده و در اختیار دانش آموزان برای مرور در خانه قرار داد. با استفاده از Pen Grand Master 100 می توان کتاب های الکترونیکی در تمامی مقاطع تحصیلی را از فاصله 20 متری به صورت بسیار جذاب و تاثیر گذار برای دانش آموزان ورق زده ، دور نکات مهم خط کشیده و توضیحات اضافی خود را در میان متن کتاب اضافه نمود.

برد هوشمند پرومیتین یا (Active Board) یک صفحه نمایش بزرگ تعاملی است که سادگی تخته سیاه يا وايت برد را با قدرت رایانه و پروژکتور ترکیب می‌کند. بردهای تعاملی پرومیتین دانش آموزان را با تصاویر، فیلم‌ها، و صدای واضح مجذوب می‌کنند. بردهای تعاملی پرومیتین به شما این امکان را می‌دهد هر چیزی که قابلیت نمایش یا انجام دادن روی صفحه رایانه را داشته باشد روی برد تعاملی ديده شود و به همه کلاس‌ها جان ببخشد.

ابزار در خدمت آموزش

استراتژي شركت پروميتين در آموزش قرار دادن ابزار در خدمت آموزش است، به گونه اي كه با طراحي ابزارها ی بسيار آسان براي استفاده (User Friendly) و نرم افزارهاي ساده و پشتيباني از طريق وب سايت هاي متعدد ترس  ، بيگانگي و ابهام كاربر نسبت به تكنولوژي را از بين مي رود.

 

آموزش تعاملي به جاي آموزش يك سويه

همان گونه كه پژوهش هاي دانشمندان تكنولوژي آموزشي مانند دكتر رابرت مارزانو نشان داده است آموزش تعاملي باعث ارتقاء يادگيري به ميزان حداقل 20 درصد خواهد بود.
لذا شركت پروميتين مفهوم تعامل در آموزش را به صورت هاي زير در سخت افزار و نرم افزار خود در نظر گرفته است:

الف : سخت افزارهاي تعاملي

ابزارهاي جانبي تعاملي پروميتين مانند ابزارهاي پاسخگويي، تخته همراه آموزگار ،ابزار نمايش اجسام (ويژيولايزار) همگي به گونه اي طراحي و ايجاد شده اند كه تعامل را در كلاس به ارمغان بياورند.

ب:  نرم افزار تعاملي

تكنيك هاي محتو