ویدئو دیتا پروژکتور

ویدئو پروژکتور دستگاهی است که تصاویر و اطلاعات کامپیوتری و یا ویدئویی را از کامپیوتر ، ویدئو ، پخش DVD ، دوربین فیلمبرداری ، دوربین دیجیتال ، تلویزیون و ... دریافت کرده و توسط یک منبع نوری کوچک سیگنال ها را با بزرگنمایی به روی صفحه به نمایش در می آورد . امروزه در تکنولوژی پروژکتورها ، دو تکنولوژی مهم و برتر در سطح جهان ارائه شده است . یکی از این تکنولوژی ها به نام DLP و دیگری به نام LCD می باشد . که معمولا بیشتر کمپانی ها از هر دو تکنولوژی جهت ساخت دستگاهها استفاده می کنند . اما آنچه که برای شما در انتخاب یک ویدئو دیتا پروژکتور می بایست مورد نظر قرار گیرد ، نوع تکنولوژی آن نیست بلکه مورد استفاده کاربری از دستگاه می باشد .
دستگاه ویدئو پروژکتور به عنوان یکی از عناصر بسیار مهم در زمینه سمعی و بصری ، دستگاهی است که بطور همزمان به کامپیوتر ، ویدئو ، دوربین فیلمبرداری ، تلویزیون. دستگاههای نمایشی DVD , VCD ، بلندگو ، میکروفون و سایر سیستمهای صوتی و تصویری ارتباط یافته و تصاویر آنها را به صورت بزرگ بر روی دیوار یا پرده منعکس میسازد. ویدئو پروژکتور یا دیتا پروژکتور دستگاهیست مبتنی بر لامپ و لنز (عدسی) که تصاویر ورودی به خود را از منابع مختلف نظیر: کامپیوتر، ویدئو، انواع پلیرها، دوربینهای فیلمبرداری و غیره دریافت نموده و پس از پردازش آن، بر روی پرده نمایش با بزرگنمایی قابل توجهی منعکس می کند. این بزرگنمایی بستگی به لنز و نیز فاصله دستگاه از پرده نمایش خواهد داشت. این دستگاه که در گذشته فقط پخش کننده تصاویر ویدئویی بوده است، امروزه با نامهای مختلفی نظیر: دیتا پروژکتور، پروجکشن، مالتی مدیا پروژکتور و حتی گاها پروژکتور خوانده می شود که منظور از تمام آنها یکیست. طبعا با پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی، دیتا پروژکتورها نیز روند رشد و تکامل پر پیچ و خم خود را پیموده اند و در حال حاضر قادرند بسیاری از انتظارات کاربران را برآورده نمایند.
عدم نیاز به تاریک نمودن اتاق یا سالن جلسات، اولین مرحله توسعه این دستگاه بود که با افزایش شدت روشنایی (و کاهش قیمت در گذر زمان) موجب گردید در حیطه وسیعتری مورد استفاده قرار گیرد. با گذشت زمان این ابزار، موثر و موثرتر شده و امکانات بیشتری را شامل گردیده است، توسعه سیگنالهای ورودی قابل پخش، مجهز شدن به درگاه LAN و امکان کنترل از طریق شبکه، امکان اتصال فلش مموری (USB Memory) و کارتهای حافظه، افزایش رزولوشن قابل نمایش از SVGA تا محدوده UXGA و HD، امکان اتصال به پورت HDMI، طراحی و ساخت ویدئو پروژکتورهای جیبی، هوشمند، سه بعدی و وایرلس از جمله مراحلیست که در تاریخچه این دستگاه قابل اشاره است.
کاربردها:
همگام با تکامل ویدئو پروژکتور، کاربردهای آن نیز به فراخور نیازهای متفاوت کاربران، افزایش چشمگیری داشته است. امروزه علاوه بر کلاسهای درس، کارگاهها، سایتهای کامپیوتر، مراکز علمی و آموزشی و دانشگاهها، حوزه استفاده از دیتا پروژکتور به بسیاری از مراکز دولتی، تحقیقاتی و پژوهشی، مراکز نظامی و عملیاتی، تجارت و دموی محصولات و خدمات، تفریحات و سرگرمی و نیز منازل (سینمای خانگی) توسعه یافته است. ویدئو پروژکتور که روزگاری دستگاهی نسبتا لوکس و تجملاتی به نظر می رسید و عمدتا در مراکزی معدود مورد استفاده قرار می گرفت، امروز در طرح هوشمند سازی مدارس (کلاس هوشمند)، در جیب کاربران شخصی و بازاریابها (مینی پروژکتور) و دفاتر کار و حتی منازل به وفور مورد بهره برداری قرار می گیرد. در یک کلام می توان چنین گفت که در هر کجا که تصویر، گویا و موثر واقع شود، جای یک ویدئو پروژکتور خالیست!
شما می توانید بر روی هر سطح سفیدی تصویر ویدئو پروژکتورتان را بتابانید. ولی قطعا پرده نمایش هایی که برای این منظور تولید می شوند دارای استانداردهایی هستند که در کیفیت تصویر بسیار موثرند. بسیار مشاهده کرده ایم که در برخی کلاسها تصویر ویدئو پروجکشن را بر روی وایت برد و یا دیوار بسیار مات یا رنگی تابانده اند که در اولی منجر به رفلکس(بازتابش شدید) نور و خستگی چشم و در دومی منجر به ارائه تصویری بسیار کدر و با رنگهای غیر طبیعی می گردد.
اساسا برای کلاسهای درس و مصارف ثابت نظیر سالنهای کنفرانس و همایش، ثابت کردن دستگاه توصیه می شود دستگاه به سقف نصب گردد. در صورت نصب به سقف، احتمال آسیب دیدن ویدئو پروژکتور نیز کاهش می یابد. ولی در پاره ای از موارد نیز کاربر نیاز دارد که دستگاه را از محلی به محل دیگر، جابجا کند. در این صورت به هیچ عنوان نصب به سقف توصیه نمی شود. چرا که کاربر را دچار دردسر همیشگی باز و بسته کردن دستگاه و تنظیمات آن با پرده نمایش می کند. برای نصب به سقف ابتدا باید ویدئو پروژکتور شما این قابلیت را داشته باشد. با برگرداندن دستگاه و بررسی قسمت زیرین آن، در صورت مشاهده سه یا چهار جای پیچ، متوجه خواهید شد که دستگاه شما امکان نصب به سقف را دارد. حالا باید ملزوماتی نظیر، پایه نصب به سقف، کابل RGB و کابل برق (به متراژ لازم) تهیه نمایید. باید توجه کنید در منوی ویدئو پروژکتور هایی که امکان نصب به سقف را دارند، معمولا گزینه ای با عناوین: Mirror، Ceilling و یا از این دست در دسترس می باشد که کاربر می تواند با انتخاب آن تصویر را 90 تا 180 درجه وارونه کرده و در واقع به حالت اصلی بر گرداند.

مصارف و کار بردهای ویدئو پروژکتور
در همه کلاس های آموزشی، سالنهای کنفرانس، اتاق جلسات، مراکز سمعی و بصری، سالنهای همایش یا آمفی تاتر، اتاقهای دفاعیه، دانشگاهها، مدارس هوشمند، دفاتر مدیران، مشاغل و صنایعی که نیاز به دمو و پرزنت محصولات و خدمات خود را دارند، مراکز عملیاتی، سینماها لزوم استفاده از این سیستم کارآمد احساس می شود . ضمنا یا توجه به تنوع تولید کمپانی ها و ساخت مدلهای خانگی، کاربری سینمای خانگی را نیز می توان به موارد فوق افزود .
پارامتر های مهم در انتخاب یک ویدئو پروژکتور چیست ؟
1) شدت روشنایی
از این مؤلفه می توان به عنوان اصلی ترین مشخصه دیتا پروژکتور یاد کرد . واحد شدت روشنایی انسی لومنز بوده و هر چه این واحد بیشتر باشد قدرت تابش نور و انعکاس آن بر روی پرده نمایش بیشتر بوده و در نتیجه می توان از آن در محیطهای پر نورتر و بزرگتر استفاده نمود و تصویر مطلوب دریافت کرد . لازم به ذکر است قیمت ویدئو پروژکتور با شدت روشنایی نسبت مستقیم دارد . به این معنی که هر چه عدد شدت روشنایی بالاتر باشد قیمت دستگاه دیتا پروژکتور نیز گرانتر خواهد بود . بنابراین هنگام خرید ویدئو پروژکتور، در نظر داشتن نیاز واقعی (با توجه به ابعاد و روشنایی محیط) و البته پیشبینی کاربری آینده امری اجتناب ناپذیر است .

در جدول زیر نحوه انتخاب ویدیو پروژکتور بر مبنای شدت روشنایی با توجه به فضای استفاده (به صورت تقریبی) لحاظ گردیده است :

 

شدت روشنایی (انسی لومنز)

فضای مناسب جهت کاربری

2000

مورد استفاده در مصارف پرتابل و اتاقهای جلسات و کلاسهای آموزشی کوچک با گنجایش حداکثر 25 نفر

2500-3000 

مورد استفاده در مصارف پرتابل و اتاقهای جلسات و کلاسهای آموزشی متوسط با گنجایش حداکثر 40 نفر و سایتهای آموزشی ( با نور محیطی متعارف )

3000-4500 

کلاسهای بزرگ ( با نور محیطی زیاد ) - اتاقهای کنفرانس و سالنهای همایش متوسط ( با گنجایش حداکثر 200 نفر )

4500-6000 

سالنهای همایش و آمفی تاتر بزرگ ( با گنجایش حداکثر 500 نفر ) و مصارف نمایشگاهی  

6000-7500

سالنهای همایش و آمفی تاتر بزرگ ( با گنجایش بیش از  500 نفر ) و مصارف نمایشگاهی  

7500 به بالا 

سالنهای همایش بسیار بزرگ - سینمای شهری - مصارف خاص با لنز قابل انتخاب و سینماها  

نکته مهم : در صورتیکه مکان استفاده ویدئو پروجکشن از نور محیطی بسیار بالایی برخوردار باشد، توصیه میگردد جهت انتخاب دیتا پروژکتور از سطر بعدی جدول استفاده نمایید.


2)قدرت تفکیک (Resolution) :
این مولفه در دیتا پروژکتورها بیانگر سازگاری دستگاه با حالت نمایش کامپیوتر کاربر می باشد . به این معنی که هر چه رزولوشن یا قدرت تفکیک دستگاه بالاتر باشد، امکان پخش تصاویر با وضوح بالاتر (که مربوط به تنظیمات کارت گرافیک متصل شده به دستگاه می باشد) میسر است .
قدرت تفکیک در هر دیتا پروژکتور با دو نماد حداقل (رزولوشن واقعی) و حداکثر (رزولوشن قابل نمایش) بیان می شود . نکته قابل توجه این است که در حالت حداکثر تصویر ویدئو پروژکتور به صورت فشرده پخش می شود . بدیهی است که رزولوشن های بالاتر از حداکثر ، توسط دستگاه قابل نمایش نیستند .

 

قدرت تفکیک 

نماد رزولوشن

 600*800

SVGA

 768*1024

XGA

 1024*1280

SXGA

 1050*1400

+SXGA

 1200*1600

UXGA

نکته مهم : متاسفانه برخی از فروشندگان، به جای اطلاع رسانی در خصوص رزولوشن واقعی و قابل نمایش، با اعلام عدد بزرگتر (رزولوشن قابل نمایش) موجبات ابهام را فراهم می نمایند.

3) کنتراست (Contrast)
کنتراست که با نماد n:1 نمایش داده می شود بیانگر درجه تضاد بین رنگ سیاه و رنگ سفید در تصاویر پخش شده توسط دیتا پروژکتور می باشد . کنتراست پارامتریست که واحد ندارد و تنها به شکل عددی نظیر 600:1 نمایش داده می شود . هر چه این نسبت بزرگتر باشد به این معنیست که فاصله بین سیاهترین نقطه و سفیدترین نقطه تصویر بیشتر بوده و که موجب تفکیک بهتر رنگها در فاصله مرزی بین دو رنگ مجاور شده و نتیجتا وضوح تصویر بیشتر می شود .
نکته مهم : در دیتا پروزکتور های با تکنولوژی ساخت DLP معمولا کنتراست دستگاهها از عدد 2000:1 شروع می شود و این عدد در دستگاههای LCD غالبا 300:1 الی 600:1 می باشد . توصیه می شود در هنگام انتخاب وبدئو پروژکتور نسبت کنتراست بین دو دستگاه با تکنولوژیهای ساخت متفاوت ، قیاس نگردد .
4) وزن
در صورت نیاز به یک ویدئو پروژکتور قابل حمل و چند منظوره، این مولفه اهمیت بسزایی پیدا می کند . در دیتا پروژکتور های حرفه ای اغلب مدلهای پرتابل، وزنی در حدود 2 الی 3 کیلوگرم دارند . لازم به ذکر است که مدلهای بسیار سبک (Ultra Light) که معمولا با کاربری خاص مدیران طراحی و تولید می شوند ، اغلب قیمتهای بالاتری دارند.
نکته مهم : کمپانی های سازنده ویدئو پروژکتور برای هرچه سبک تر کردن دستگاهها، ناچار می شوند در فرایند تولید، تعداد پورت های ورودی و خروجی و را به حداقل ممکن برسانند . بنابراین خریدارن محترم می بایست با مد نظر قرار دادن قابلیت های مورد نیازشان، خواستار کاهش وزن در دیتا پروژکتور انتخابی باشند.

5) تعداد و نوع ورودی و خروجی ها
بسته به نیاز کاربران در محیط کاربری، این مهم قابل تامل و بررسی می باشد . جهت استفاده در محیط های سمعی و بصری یا سالن همایش، انتخاب یک پروژکتور با طیف کاملی از ورودی و خروجی ها ( نظیر ورودی و خروجی کامپیوتر ، ویدئو ، کامپوننت ، S-Video و ورودی و خروجی صدا ) پیشنهاد می گردد . ضمنا در هنگام خرید، در صورت نیاز به دو ورودی همزمان کامپیوتر ( جهت سوییچ بر روی تصاویر دو کامپیوتر ) و یا نیاز به خروجی مانیتور ( جهت مشاهده همزمان تصویر بر روی مانیتور و پرده نمایش ) د رانتخاب ویدئو پروژکتور دقت نظر داشته باشید .

6) بزرگنمایی تصویر (ZOOM) و فاصله از پرده نمایش
همه ویدئو پروژکتورها دارای جدول مربوط به فواصل مختلف دستگاه از پرده نمایش و نیز اندازه تصویر در این فواصل معین می باشند . بنابراین به کاربران محترم سایت توصیه می گردد در صورتیکه در محیط خود نیاز به ابعاد تصویر مشخصی دارند و یا با محدودیت محل قرار گیری دستگاه مواجه هستند، از فروشندگان اطلاعات کاملتر و دقیقتری در این خصوص بخواهند .
نکته مهم 1 : در جدول مربوط به ویدئو پروژکتور ها حداقل و حداکثر فاصله از پرده نمایش نیز درج می گردد . در صورتیکه فاصله از پرده نمایش بیش از حداکثر اعلام شده باشد، وضوح و کیفیت تصویر به همان میزان کاهش می یابد . ( معمولا فاصله مطلوب جهت مشاهده تصویری با کیفیت مطلوب، حد وسط بازه عددی مذکور می باشد).
نکته مهم 2 : برخی از ویدئو پروجکشن ها توسط کمپانی سازنده با لنز واید (Wide) می گردند که مناسب استفاده در محیطهایی هستند که کاربر می خواهد در حداقل فاصله حداگثر ابعاد تصویر را در اختیار داشته باشد.

7)تصحیح حالت ذوزنقه ای (Keystone)
هنگام استفاده از دیتا پروژکتور، با توجه به زاویه قرار گیری دستگاه با پرده نمایش و یا عواملی نظیر شیب زمین، میز، دیوار و یا انحنای پرده ویدئو پروژکتور، معمولا تصویر منعکس شده از حالت مستطیل با نسبت 4:3 خارج شده و به شکل ذوزنقه در می آید . با استفاده از این ویژگی می توان تصویر دیتا پروژکتور را به حالت نرمال و صحیح بازگرداند . این مولفه معمولا با عددی در قالب درجه بیان می گردد . به عنوان مثال 30_/+ درجه .بدیهی است هرچه این عدد بالاتر باشد ویدئو پروژکتور می تواند ذوزنقه های با زاویه بیشتر را تصحیح کند . معمولا در ساخت ویدئو پروژکتور های بزرگ سالنی امکان اصلاح اضلاع عمودی و افقی با هم لحاظ می گردد .

8) قابلیت بی سیم (Wireless) و حافظه جانبی (Flashmemory)
با توجه به رقابت شدید بازار جهانی در خصوص تولید دیتا پروژکتور با ویژگیهای خاص و به تبع آن رقابت فروشندگان، امروزه به طرز چشمگیری پیشنهاد خرید دستگاههای با قابلیت پخش تصاویر به صورت بی سیم و نیز با امکان خواندن کارت حافظه رونق گرفته است . لذا وظیفه خود می دانیم موارد مهمی را در این خصوص متذکر شوم:
دارا بودن ویژگیهای مذکور به هیچ عنوانبه معنای بهتر بودن یک ویدئو پروژکتور نیست . اینها فقط امکاناتی هستند که در صورت نیاز واقعی کاربر توصیه می شوند و ملاک واقعی برای انتخاب یک دیتا پروژکتور با کیفیت مطلوب پارامترهای 1 تا 7 به علاوه اعتبار کمپانی سازنده می باشند .
ویدئو پروژکتورهای وایرلس مبتنی بر شبکه وایرلس بوده و تنها در ارسال تصاویر کامپیوتری از طریق کارت شبکه وایرلس توانمند هستند و جهت ارسال تصاویر ویدئویی (فیلم) به هیچ عنوان توصیه نمی گردد .
گاهی در تبلیغات مربوط به دیتا پروژکتورهای مجهز به حافظه داخلی (USB Memory) ، واژه بدون نیاز به کامپیوتر مصطلح گردیده که کاملا اغراق آمیز است . حافظه های USB و SD CARD تنها می توانند حاوی اطلاعات تصویری(IMAGE) و بعضاً تصاویر ویدئویی با حجم محدود باشند .
معمولا در اغلب مارکهای معتبر یک یا دو مدل مجهز به این امکانات می باشند که به همین دلیل دارای قیمت بالاتری نیز هستند. بنابراین توصیه می شود در صورت عدم نیاز، این مدلها را انتخاب نفرمایید.

9)کشور و کمپانی سازنده
در بازار جهانی فعلی شاید تعداد تولید کنندگان واقعی و معتبر دیتا پروژکتور به تعداد انگشتان دست هم نرسد! در سیاستهای تجاری جهان بسیاری از کمپانی های شهیر و صاحب نام به جهت سودآوری بیشتر و کامل نمودن طیف محصولات خود از پدیده های " تولید بدون کارخانه " و "تجارت نام " استفاده می نمایند . بنابراین تنوع مارکهای موجود بیشتر حاصل اتفاق نظر نامهای بزرگ با تولیدکنندگان متوسط می باشد . مطابق این توضیح مارک معروفی که در زمینه ماشینهای اداری یا به طور مثال نوت بوک مشهور است لزما تولیدکننده معتبری در زمینه ویدئو پروژکتور نیست . یکی از راههای شناخت نسبی کمپانیهای بزرگ و تولیدکننده ویدئو پروژکتور، ارائه طیف وسیعی از محصولات با بازه شدت روشنایی بسیار متنوه و تا سطوح بالا (در حد 15000 و یا 20000 انسی لومنز ) توسط آنها می باشد. و اما در خصوص حساسیت کشور سازنده ، به اطلاع می رساند که به دلیل رقابت شدید بازار در کاهش قیمت تمام شده کالا، تقریبا تمام کمپانی های بزرگ و صاحب نام در زمینه تولید دیتا پروژکتور، نظیر سایر تولید کنندگان تجهیزات الکترونیکی، بیشتر محصولات خود را درکشور چین یا تایوان و با اتکا بر نیروی کار ارزان قیمت
این کشورها تولید می نمایند . از آنجاییکه این تولیدات با نظارت کیفی مستقیم این کمپانیها و تحت لیسانس صورت می گیرد، به کاربران و خریداران محترم توصیه میگردد در این خصوص حساسیت زیادی به خرج ندهند .

10) طول عمر لامپ
یکی از اصلی ترین قطعات هر ویدئو پروژکتور لامپ آن می باشد . لامپ هر دستگاه عنصری کاملا مصرفی است که پس از مدت زمان مشخصی به پایان عمر خود می رسد و کاربر ملزم به تعویض لامپ می گردد . این مدت زمان در درجه اول به عدد اعلام شده کمپانی ( بر مبنای ساعت ) و در درجه دوم به نحوه استفاده صحیح و کاربری دستگاه بستگی دارد . معمولا طول عمر لامپ دیتا پروژکتور با دو عدد حداقل و حداکثر اعلام می گردد که "حداقل " معادل طول عمر اسمی و "حداکثر" معادل طول عمر لامپ در حالت اقتصادی (Eco Mode) می باشد. در بیشتر ویدئو پروژکتور ها می توانید با قرار دادن سیستم در حالت اقتصادی و کاهش شدت روشنایی دستگاه، طول عمر لامپ را تا میزان حداکثر افزایش دهید .
نکته مهم 1: در اینجا نیزهمانند مبحث رزولوشن، متاسفانه برخی از فروشندگان میزان حداکثر طول عمر لامپ در حالت اقتصادی را به عنوان طول عمر واقعی اعلام میکنند .
نکته مهم 2: به ندرت می توان از یک ویدئو پروژکتور طول عمر کامل (اسمی) را دریافت نمود . جهت کسب اطلاع از چگونگی به حداکثر رساندن بازده و طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور با کارشناسان فنی معتبر تماس حاصل فرمایید .
نکته مهم 3: لامپ ویدئو پروژکتور جزء گرانقیمت ترین قطعات مصرفی دستگاه می باشد.
تذکرات نهایی :
در کنار تمامی مولفه های ذکر شده در این راهنما، مولفه موثر دیگری به نام بودجه مورد نظر خریدار وجود دارد . شما همواره می توانید با بررسی های خود بهترین انتخاب را متناسب با بودجه دلخواه داشته باشید .
برخی از عرضه کنندگان دیتا پروژکتور صرفا فروشنده هستند. سعی نمایید در دام کاهش قیمتهای نامتعارف این قبیل فروشندگان گرفتار نشوید . تجربه نشان داده دستگاههایی که با قیمت شکنی و سود بسیار کم به فروش می رسند یا خدماتی در پی ندارند و یا کاهش قیمت آنها در خدمات گران آینده جبران خواهد شد .
بهتر است از فروشندگانی که به جای تبلیغ و دفاع از مارک و محصول خود، سعی در خدشه دار نمودن سایر مارکها و یا شرکتها را دارند، اجتناب نمایید .
ویدئو پروژکتور یک دستگاه سمعی و بصری حرفه ای است . دانش و تجربه تخصصی فروشندگان زبردست و در عین حال خیرخواه می تواند ضامن یک انتخاب و خرید بهینه باشد .
پازامترهای ذکر شده در این راهنمای خرید بسیار مهم هستند ولی گاها اتفاق افتاده که دستگاههای با مارکهای متفاوت و کاملا متشابه از نظر این مولفه ها، کیفیت های مختلفی را ارئه می دهند . کیفیت ساخت، اصالت و تجربه کمپانی و کیفیت لنز ویدئو پروژکتور نیز در این مهم نقش بسزایی دارند .
ارائه خدمات پس از فروش بیش از 5 سال در زمینه تجهیزات الکترونیکی ، امروزه تقریبا ناممکن است. چرا که با روند رشد فن آوری، معمولا بعد از این مدت خطوط تولید کمپانیها دچار دگرگونی های اساسی می گردد . ذکر زمان اغراق آمیز برای خدمات پس از فروش، ممکن است ترفندی بیش نباشد .

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت سیستم پرداز گیل میباشد. طراحی و اجرا: رایمون نگارش

copyyright   2013