اجزای تشکیل دهنده RFID

در مقالات گذشته به بحث نقش فناوری RFID در فناوری اطلاعات بطور مفصل پرداخته شد. اکنون می خواهیم با اجزای تشکیل دهنده RFID بطور کامل آشنا شویم.

 

فناوری RFID از سه قسمت تشکیل شده است:


A Scanning antenna : tagبرای برقراری ارتباط و ارسال امواج رادیویی به  
A Transceiver with a decoder: برای تفسیر داده ها  
A Transponder ( the RFID tag): اطلاعات لازم در آن ذخیره شد است

Transponder the RFID tag

Scanning antenna chip

نحوه انجام عملیات
آنتن(Scnning Antenna) امواج رادیویی را در محدوده نسبتاًکوچکی منتشر می کند. این امواج رادیویی دو عمل اصلی انجام می دهند:
1- وسیله ای برای ارتباط با (Transponder) RFID Tag است.
2- انرژی مورد نیاز Tag  برای برقراری ارتباط را فراهم می کند(در مورد tag های Passive)
وقتی که یک Tag  در میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده در اطراف reader قرار می گیرد، سیگنال های فعال کننده که توسط آنتن فرستاده شده اند، روی آن اثر گذاشته و به عبارتی تراشه RFID را بیدار می کند و این تراشه اطلاعات موجود در Tag را در اختیار آنتن قرار می دهد. نقش Transceiver در این عملیات کنترل خطوط ارتباطی و داده ها است.
در واقع یک دستگاه reader ترکیبی است از یک Scanning antenna و Transceiver که گاهی بخاطر صرفه جویی در فضا و عدم نیاز به برد بالای 1 متر با هم ادغام می شوند.
اطلاعات خوانده شده توسط reader به server محلی موجود انتقال می یابد و این اطلاعات پردازش شده و در تشکیلات داخلی یک سازمان برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد


انواع Tag های RFID
به طور کلی سه نوع RFID Tag وجود دارد که عبارتند از:
1- تگ های Passive: این نوع تگ ها منبع تولید انرژی درونی ندارند و انرژی خود را از طریق سیگنال های RF که توسط دستگاه Reader ارسال و توسط آنتن موجود در Tag دریافت می شود، تأمین می شود.
2- تگ های Semi-Passsive: بسیار شبیه تگ های نوع اول است، با این تفاوت که باتری کوچک ی در آن ها وجود دارد و انرژی لازم برای فعال شدن مدار داخل آنها فراهم می سازد.
3- تگ های Active: این تگ ها دارای یک منبع انرژی داخلی می باشند که توانایی انتقال اطلاعات در فواصل دورتر را فراهم می کند.
نکته قابل توجه اینست که تگ هایی که منبع انرژی داخلی دارند به علت محدودیت منبع عمر محدود دارند. همچنین باتری کوچک موجود در برچسب Semi-Passive عمر کوتاه تری از منبع انژی برچسب Active دارد.
انواع RFID از نظر محدودخ فرکانس
RFID در سه محدوده فرکانس مختلف کار می کند:
1- فرکانس پایینLow Ferequency: یعنی فرکانس بین 120 تا 134 هزارکیلو هرتز
2- فرکانس بالا High Ferequency: یعنی فرکانس 56/13 هرتز
3- فرکانس بسیار بالاUltra High Ferequency: یعنی فرکانس بین 868 تا 915 مگا هرتز

تفاوت RFID  و Barcode
1- دستگاههاي خواننده بارکدها در صورتی عمل میکنند که برچسب در مسیر خط مستقیم دید آنها قرار گیرد؛ در حالی که هیچ یک از انواع RFID Tag  براي خوانده شدن احتیاجی به قرار گرفتن در مسیر دید مستقیم Reader ندارند.
2- Tag های RFID میتوانند از فاصله بسیار دورتري نسبت به بارکد خوانده شوند.یک RFID Reader می تواند اطلاعات RFID را حتی تا فاصله بیشتر از 100 متر هم بخواند،در حالی که فاصله خوانده شدن بارکد از برد ضعیف ترین RFID Reader  ها هم کمتر است.
3- چند RFID Tag  میتوانند به طور همزمان خوانده شوند اما بارکد این مزیت را ندارد.
4- خواندن اطلاعات از RFID با سرعت بسیار بالاتري صورت میگیرد(حدود 40 عدد یا بیشتر در 1 ثانیه)؛ در حالی که خواندن اطلاعات از بارکد بسیار زمانبرتر است.به علت این که Tag باید دقیقاً روبه روی Reader قرار گیرد، ممکن است چند ثانیه برای خواندن فقط یک Tag  وقت صرف شود.
5- از آن جایی که بارکد باید براي خوانده شدن در مسیر دید مستقیم gun قرار گیرد، باید حتما بر روي سطح خارجی کالا نصب شود.در نتیجه خیلی سریع آسیب دیده و غیر قابل استفاده میشود.در حالی که میتوان برچسبهاي RFID را در داخل پوشش پلاستیکی قرار داد و حتی می توان آن ها را در داخل محصول فرو کرد که این خود، دوام آن ها و امکان استفاده مجدد از آن ها را فراهم می سازد.
6- عمر برچسب های RFID از بارکد بیشتر است.
7- RFID توانایی کار در محیطهاي خشن را داردو کارایی آن بسیار بیشتر از بارکد است.
8- بارکدها برچسبهایی فقط خواندنی هستند و اطلاعات آنها قابل تغییر نمیباشد.درحالی که RFID توانایی خوانده شدن و نوشته شدن مجدد را دارد. Reader ها قادرند با برچسبها ارتباط برقرار کنند و تا جایی که طراحی برچسب اجازه میدهد اطلاعات آن را تغییر دهند.بنابراین توسط بارکد تنها میتوان یک کالا را رد گیري نمود.اما با استفاده از RFID میتوان عملیاتی چون ثبت وقایع، پارامترها و اندازهگیريها را نیز اجرا کرد.
9- برچسب های RFID به دلیل قابلیت های پیشرفته تر گرانتر ازبارکدها هستند.
10- دستگاه های Reader  مختلف از فواصل دور قادر به خواندن این اطلاعات می باشند.
11- تعداد بایت هاي موجود براي ذخیره سازي اطلاعات در RFID بسیار بیشتر از بارکد است. بنابراین میتوان در یک برچسب RFID اطلاعات فراوانی از جمله: کد کالا، محل ذخیره و نگهداري، محل تولید، تاریخ مصرف، قطعات و مواد تشکیل دهنده، حمل و نقل¬هاي صورت گرفته و بسیاري اطلاعات دیگر را ذخیره نمود.

 

مقالات مرتبط:

نقش فناوری RFID در فناوری اطلاعات

کاربردهای فناوری RFID

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت سیستم پرداز گیل میباشد. طراحی و اجرا: رایمون نگارش

copyyright   2013