سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد دانش آموزی

اولین و مهمترین مسئله در زمینه ارتقا کیفیت آموزشی هر مدرسه علی الخصوص مدارس هوشمند، کنترل دقیق و اطلاع رسانی مناسب به والدین دانش آموزان در زمینه حضور و غیاب می باشد. بدین منظور شرکت های رایانه ای با نظارت دقیق شورای عالی انفورماتیک کشور درصدد طراحی و اجرای سیستم اتوماسیون کنترل تردد دانش آموزی برآمده و موفق گردیدند سیستم تردد و حضور و غیاب دانش آموزی را از حالت سنتی به شیوه امروزی و مدرن و ثبت ساعت تردد از طریق دستگاههای حضور و غیاب نمایند. این سیستم حضور و غیاب از بخش های مختلفی تشکیل گردیده که عبارتند از:

1. دستگاه حضور و غیاب مبتنی بر اثر انگشت و کارت یا مچ بند هوشمند که توسط آن کلیه تردد های دانش آموزان و کادر مدارس ثبت می شود و از طریق کابل LAN و یا RS232 به کامپیوتر متصل می شود. از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سنسور نوري ضد خش و مقاوم در برابر الكتريسيته ساکن
معرفي سريع اثر انگشت ( يك ثانيه)
امكان معرفي ۹۰۰۰ اثر انگشت(قابل افزايش)
امكان ثبت يك الي ده اثر انگشت براي هر شخص
زمان تشخيص اثر انگشت در کمتر از يك ثانيه
کمترين حساسيت به طرز قرار گرفتن زاويه اثر انگشت
طراحي ويژه جهت قرار گرفتن انگشت در بهترين حالت
عدم امكان تقلب به شيوه کپي اثر انگشت و ساير روشها
عدم تاثير پذيري در برابر هرگونه آلودگي، رطوبت، خشكي و ضايعات پوستي
امكان خواندن اثر انگشت هاي ثبت شده در يك دستگاه (به صورت جمعي يا تک تك) و انتقال به دستگا‌ههاي ديگر
امكان معرفي اثر انگشت به دستگاه بدون نياز به کامپيوتر
منوهاي متنوع جهت اعمال تنظيمات

دستگاه حضور و غياب اثر انگشتي به دو شكلIdentify(اثر انگشت تنها) وVerify(کارت و اثر انگشت) قابل استفاده ميباشد. البته ميتوان دستگاه را طوري تنظيم کرد که همزمان براي بعضي از افراد در حالتVerify، براي بعضي ديگر در حالتIdentify و براي بعضي در حالت فقط کارت بدون تماس هوشمند کار کند.

مشخصات فني سنسور هاي اثر انگشت:
سري جديد محصولات جهانگستر با استفاده از سنسورهاي جديد اثر انگشت ساخته ميشوند. اين سنسورها به نسبت نسل قبلي از قدرت تشخيص و عملكرد بالاتري برخوردارند. معمولا در بعضي از محيطهاي کاري به علت سرما يا رطوبت بالاي هوا و گاهي نوع کار افراد و آسيبي که به پوست دست رسيده است، تشخيص اثر انگشت با مشكل روبرو ميشود. سنسورهاي جديد به کار گرفته شده تا ۹۹/۹ درصد از جامعه آماري استفاده کنندگان را بدون مشكل پوشش ميدهد. در زير مشخصات فني بيشتري از اين سنسورها آمده است:

رزولوشن: ۵۰۰dpi
تعداد اسکن در زمان ثبت: ۲ بار
سرعت تطبیق اثر انگشت: کمتر از یک ثانیه
در حالت Verify : هشتصد میلی ثانیه
در حالتIdentify: نهصد و هفتاد میلی ثانیه
خطا در عدم قبول اثر انگشت(FRR): کمتر از یک ۰۱/۰ درصد
خطا در قبول اثر انگشت(FAR): کمتر از ۰۰۰۱/۰ درصد (تشخیص اثر انگشت دیگری به جای شما)
دمای کارکرد: ۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد
رطوبت مجاز محیط برای کارکرد صحیح: ۱۰ تا ۸۰ درصد
در سنسور اثر انگشت برای هر انگشت دوTemplateذخیره می گردد و در هر بار مقایسه اثر انگشت اطلاعات ذخیره شده را بروز می نماید. بنابراین چنانچه در طی زمان کیفیت اثر انگشت تغییر کند، دستگاه دچار مشکل نمی گردد.
۲۴ماه گارانتی و ۱۲ سال خدمات پس از فروش (۶ماه گارانتی تعویض)

2. نرم افزار دستگاه حضور و غیاب که علاوه بر امکان محاسبه ساعات حضور و غیاب دانش آموزان در مدارس امکان ثبت تردد های کادر مدارس را نیز فراهم می آورد و ساعات کار،مرخصی، غیبت و اضافه کار آنها توسط سیستم ثبت و محاسبه می شود و اطلاعات مربوط برای مدیران به نمایش در می آید. همچنین این نرم افزار به سامانه هوشمند ارسال اس ام اس متصل می باشد و کلیه گزارشات اعم از ساعت ورود، خروج، تاخیر و یا غیبت دانش آموز از طریق پیامک برای هر یک از اولیاء و یا مدیران به صورت جداگانه ارسال می شود. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
v قابلیت تنظیم ایجاند چندین شیفت برای ثبت اطلاعات دانش آموزان و کادر مدارس در شیفت های مختلف
v قابلیت کار تحت Win XP, , Win 8, Win 7و Win Vista
v امکان انتخاب ارسال گزارش هر یک از موارد : ورود، خروج، تاخیر، تاجیل، غیبت به صورت پیامک به اولیا یا مدیران
v امکان گزارشگیری از ورود و خروجهای ناقص
v گزارش عملکرد افراد به تفکیک روزانه، ماهیانه
v دارای ‌تقویم پویا با قابلیت ‌تعریف ‌تعطیلات رسمی‌ و‌غیر رسمی

*** لازم به ذکر است که دستگاههای حضور و غیاب جهانگستر با قابلیت برقراری ارتباط با پورتال های مدارس قابلیت ارسال گزارشات ورود و خروج، تأخیر و غیبت فرزندان دلبند دانش آموز را به والدین گرامی دارا می باشد. همچنین در صورتی که مدرسه ای فاقد پورتال خاصی باشد این دستگاهها با دارا بودن قابلیت ارتباط با ماژول ارسال پیامک، از طریق سیمکارت تلفن، تردد دانش آموز را به والدین اطلاع رسانی می نماید.
*در حال حاضر سیستم حضور و غیاب دانش آموزی جهانگستر قابلیت لینک با وب سایت های مدارس از جمله اندیشکده سبز اینترنتی(رایا) را دارا می باشد و در حال حاضر کلیه مدارس مجهز به سایت رایا در استان گیلان تحت نظارت شرکت سیستم پرداز گیل در حال استفاده می باشند. باتوجه به رزومه درخشان شرکت جهانگستر امکان برقراری لینک دستگاههای حضور و غیاب با سایر سایت های مدارس دور از انتظار نیست.

 

سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد دانش آموزی:

باتوجه به روند رو به رشد جامعه آموزشی کشور و سیاست های نوین وزارت آموزش و پرورش در راستای پیشبرد اهداف فناوری ارتباطات در کنترل کمیت و کیفیت آموزش دانش آموزان و در جهت بهره رسانی به مراکز آموزشی مختلف اعم از دولتی، غیردولتی غیرانتفاعی و همچنین آموزشگاههای مختلف، ازآنجائیکه رزومه شرکت جهانگستر در مراکز آموزشی کل کشور پرافتخار و بر فراز سایر رقبا یکه تاز می باشد، سیستم اتوماسیون کنترل تردد دانش آموزی(حضور و غیاب مدرسه) تعبیه گردیده است.

*این سیستم از یک بخش سخت افزاری که همان دستگاههای حضور و غیاب جهانگستر می باشند با قابلیت های مختلف کارتی بدون تماس هوشمند، فقط اثر انگشتی و دستگاههای کارتی و اثر انگشتی با انواع ارتباطات مستقیم و یا شبکه تشکیل شده است.

* نرم افزار کنترل حضور و غیاب دانش آموزی نیز در انواع مختلف و بر اساس تعداد دانش آموزان و یا اهداف و روش مدیریت مدرسه متفاوت است.

*در مدارس و آموزشگاهها و مجموعه هایی که مدیر مایل به ارسال وضعیت ورود و یا خروج دانش آموز از طریق ارسال پیامک به والدین می باشد، امکان برقراری ارتباط دستگاههای حضور و غیاب با ماژول های ارسال پیامک وجود دارد.

* لازم به ذکر است سیستم حضور و غیاب دانش آموزی جهانگستر قابلیت لینک با وب سایت های مدارس از جمله اندیشکده سبز اینترنتی(رایا) را دارا می باشد و در حال حاضر کلیه مدارس مجهز به سایت رایا در استان گیلان تحت نظارت شرکت سیستم پرداز گیل در حال استفاده می باشند. خوشبختانه با وجود مهندسین کامپیوتر قدر و نرم افزار نویسان خبره شرکت جهانگستر امکان برقراری لینک دستگاههای حضور و غیاب با سایر سایت های مدارس دور از انتظار نیست.

* از ویژگی های خاص سیستم اتوماسیون کنترل تردد دانش آموزی جهانگستر می توان به این امر اشاره نمود مچ بندهای هوشمند مایفر با تگ 1 کیلو بایتی نیز جهت ثبت ورود و خروج دانش آموزی وجود دارد که در مجموعه هایی که دستگاه حضور و غیاب مجهز به کارتخوان بدون تماس هوشمند باشد به جای کارت می توان از این مچ پندها استفاده نمود. قابل توجه است که این مچ بندها قابلیت شارژ مبلغ نیز دارا می باشند که استفاده از بوفه مدارس و کنترل پول جیبی دانش آموز را برای والدین آسوده تر خواهد گرداند.

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت سیستم پرداز گیل میباشد. طراحی و اجرا: رایمون نگارش

copyyright   2013